saturn.

IMG_2463her gün işten geldikten sonra yarım saat sincaplarımı izliyorum. o kadar mutlu ediyor ki beni bu hayvanlar, o kadar çekip alıyorlar ki beni bu ait olmadığım dünyanın içinden, kelimelerle anlatamam. kanada’da siyah olanlarından da gördüm, keşke onlardan da gelse bahçeme. sincap evimin dışını boyayamasam da, noel’e kadar, içindeki her yeri bitirmiş olacağım. şu an tek sorun dışarıdan içeriye ve içeriden dışarıya açılacak hayvan kapısının takılmamış olması. elektrikli testerem olmadığı için eşimin babasını bekliyorum hala. eğer bu haftada gelip yapmazsa birini çağıracağım kapıyı takması için. aslında gönlümden geçen boyayı da bitirmekti ama hastalanınca bahara kaldı. artık 0 derecenin altına indiğimizden istesek de kurumaz o boya.

bugün işe gitmek zorunda değildim ama içim rahat değildi oturduğum yerde. işlerimiz, aktivitelerimiz çok sıkıştı noel olduğundan dolayı. trump’ın göçmen politikasında yaptığı değişiklikler de her gün, başka bir krizin içine atıyor bizi. mültecilere vize vermiyor, verdiklerini de sınırdan geri gönderiyor. şu an işlerimiz durma noktasına geldi. noel’den sonra da kosta rika’ya gidiyorum. elimden geldiğince yardım edebilmeyi ümit ediyorum bu yüzden. ayrıca kosta rika’dan sonra yakın bir zamanda yine bir uçuş planı yapacakmışım gibi bir his var içimde. ne kadar ortalıkta görünürsem o kadar iyi şu ara.

IMG_2476

seni başka birinden hiç kıskanmadım. sanırım benim gibi biri olmak, her zaman kötü bir şey değil. ama seninle geçirdiğimiz noel gecemiz gibi, başka biri ile benzer bir noel geçirirsen, sanırım bunu öğrendiğimde odama kapanır, günlerce ağlardım. noel kutlaman dünyanın sonu değil ama biriyle birlikte çirkin kazak giymen, bence baya bir problem olur bana. aslında ben de başkaları ile kutluyor olacağım. bir veya iki gün başka bir kazak giymem gerekecek. lakin seni her gün daha çok hissedebilmek adına, seninle o gece giydiğimiz kazağı, noel süresince her gün giymeye karar verdim az önce. çünkü noel dediğim şey sensin. tüm noel boyunca en çok hissetmek istediğim kişisin.

her şeyde olduğu gibi, bunda da en özel olan sen ol istedim…

çocuk kalpli

yeni aldığım bereyi, bugün kıyıp giyemedim. bir iki tane de olsa kar düşsün istemedim püskülüme. çok sevdim ben bu bereyi. en sevdiğim noel kazağı ile uyumlu olduğundan sanırım. yarından itibaren hep ikisini giymeye karar verdim. zor olmaz benim için çünkü kazağın altına tişört giyiyorum ve işyerinde çıkarıyorum zaten. (becca ortalıkta yoksa tabi, becca varsa olay çıkarıyor) arkadaşım tüm noel boyunca benimle olacak böylelikle.

çocuk kalpli kıskanç biri değil, evet. sanırım çocuk kalpli olmanın ona avantaj sağladığı alanlardan biri bu insan kıskanmama olayı. başkasının oyuncaklarını kıskanan biriyim ben. kıskançlık olarak sadece bunu biliyorum. lakin bugün bu noel kazağının diğer eşinin nerede olduğunu düşündüm birden. umarım başka biri ile giymiyordur veya giymeyi düşünmüyordur dedim, kendi kendime. sonra başka biri ile noel kutlayabileceği geldi aklıma. normalde yeter ki mutlu olsun derdim, çok mutlu olurdum onun adına ama bunun için öyle hissedemedim. düşüncesi bile, bir iki saniyeliğine de olsa, kalbimin kırılmasına neden oldu. sonra bunu da yeniden düşündüm. ben de yıllardır eşimle farklı kazaklar giyip kutluyorum. bir farkla, biz bir ritüel olarak yapıyoruz her yıl bunu. her yıl noel’den önce bu kazakları giyip noel ağacının yanında fotoğraf çekiliyoruz, sonra bu fotoğrafı bastırıp noel kartı olarak sevdiklerimize gönderiyoruz, eşimin ailesi de kendi arkadaşlarına dağıtıyor.

arkadaşımla yaşadığımız daha içten gelen bir şeydi, eşim ile her yıl yaptığım sadece noel aktivitelerinden biri.

arkadaşım, belli ki olmayan zamanının ve rutinin içinde birgün yaratmıştı bana o gün. o gün 1 günlüğüne de olsa benim gibi çocuk olmaya karar vermişti. herkes giymezdi bu kazakları. o giymişti. bende öyle olunca tüm noel boyunca bu kazağı giymeye karar verdim. öyle yaparsam daha çok onu hissedermişim gibi geldi.

çok kötü durumda değilim bence. elimde onu hissedebileceğim bir kazağım bile var.

mutlu geceler,

çocuk kalpli

4 Comments

 1. gökyüce says:

  Terzi kendi söküğünü dikemez derler sen bırak mültecileri kendi remov alınlauğraş uzun sürüyor o iş evraklarını bir an önce yolla yoksa aylarca çıkamazsın amerika dışına

  Like

  1. puercorde says:

   Şu an Noel olduğu için panik yapmamaya çalışıyorum ama aynen dediğin gibi terzi söküğünü dikemiyor durumu var çünkü kendi sürecimi göçmenlik avukatım yürütüyor. Talihsiz bir şekilde çok zor günler geçirdim 2 yıldan beri. 1 kere detain durumum oldu, 1 kere de yarı zamanlı akıl hastanesinde kaldım, kredi skorum 700 civarında ama 2-3 kere istifa edip sonra aynı işe geri döndüm. Avukat çıkarırsa “detain” ciddi bir sorun çıkarır sadece dedi, çünkü o sırada eşimin babası yani sponsorum biri ile kavga ediyordu ve ben o sırada salakça bir yorum yapıp, orada alıkonuldum. “If you take him like this, I’m gonna kill myself” gibi bir yorum yapınca ben bileğime geçti o demir şeyler. Sponsorum beni koruyamamış oldu böylelikle.

   O yüzden Kosta Rika’dan erken dönüp, biraz çalıştıktan sonra Türkiye’ye gidebilirim. Bunu düşündüm bugün. Aslında USCIS eğer I-751 başvurunuz bize ulaştıysa, seyahat edebilirsiniz diyor ama ben hiç güvenmiyorum. Yukarıda da yazdığım gibi, vizesi olan mültecilerimizi sınırdan geri gönderiyor adamlar.

   Ne işler ya. Of aman. Uyudum ben, iyi geceler.
   Çocuk Kalpli

   Like

   1. gökyüce says:

    En kötüsünü söyleyeyim 6 ay kadar yenilenmez kartın o arada annen kardeşin gelir yanına.

    Like

   2. puercorde says:

    Can sıkıcı bir süreç bekliyor yine beni. Off ya, off.

    Like

Comments are closed.