cold.

günaydın.

bugün grand rapids’te hava -3 derece ve tüm şehir yoğun kar yağışı altında.

IMG_1224

michigan’a ilk yerleştiğimde çok üşüyordum. bazı günler korkudan battaniyenin altından çıkamıyordum. tabi o zamanlar henüz 0 derecenin altına henüz inmemiştim. sonra indikçe 0 derece sıcak gelmeye başladı. bir süre sonra da hava 0 derece olunca, bugün hava çok güzel çıkıp dolaşayım bari demeye başladım.

lakin psikolojik olarak soğuğu yendiğinizi düşünseniz de vücudunuz aynı tepkiyi vermiyor. bir türkseniz başkalarına göre çok daha fazla soğuk algınlığı geçiriyorsunuz. bir de astım ve sinüzit gibi sıkıntılarınız varsa bazen yataktan çıkmanız mümkün olmuyor birkaç gün. cumartesi gecesinden beri yataktan çıkamıyorum. buhar makinası olmasa nefes bile alamayacak kadar kötü haldeyim, ateşim de hiç düşmedi.

işe gidemedim ama kimse gidememiş zaten. her yer araba kazası ile kitlenmiş durumda. yılın ilk ciddi karı, şu an hayatı felç etmiş durumda. bir süredir görsel koyduğum yazıların daha çok sevildiğini farkettim, o yüzden sık sık görsel koymaya çalışıyorum. bu kışın ilk görseli bu olsun:

IMG_1228

bembeyaz her yer…

aileniz, arkadaşlarınız, hayati koşullarınız ne kadar iyi olursa olsun, otizmli bir bireyin psikolojik destek almadan yaşayabilmesi imkansız. olaylar karşısında siz bile bazen ne kadar yıpranıyorsunuzdur, hiçbir psikolojik sorununuz yoksa bile bazı şeylere günlerce üzüldüğünüz oluyordur. bizim için en ufak sorun bile dünyanın sonu haline gelebiliyor bazen. hiç endişelenecek bir durum bile yokken sanki 5 dakika sonra kıyamet kopacakmış gibi bir paniğin içinde kalabiliyorsunuz. insanlara ait çoğu şeyi anlayamıyorsunuz, bazen nasıl hisler yaşadıklarını anlayabilmek için tüm enerjinizi kullanmanız gerekiyor. ait olmadığınız bir dünyaya geldiğinizden aklınızdan intihar düşüncesi hiç eksik olmuyor. bazen hiç neden yokken bile intihar edip bu dünyadan ayrılasınız geliyor. yani o kadar çok şey var ki aslında, en iyi psikolojik desteği alsak bile ortalama 40-45 yıl yaşamamız sanırım bizi anlatan en iyi tanım.

bazı insanlar cinsel hayatta takılı kalıyor ama inanın o sorun bile değil. yılda bir iki gün rahatsız ediyor sadece. nedense en büyük sorun bu görülüyor gene de anlamak mümkün değil. benim bu konuda en komik anım bir dolandırıcı ile geçmiştir. birkaç yıl önce birinden bir mail almıştım. maildeki kişi, elinde bilgisayarımın kamerası aracılığı ile kaydettiği bazı uygunsuz görüntülerim olduğunu ve 10.000 tl vermezsem bunu uygunsuz sitelerde yayınlayacağını söyledi. normalde böyle bir tepki vermem ama o gün neşeli bir halime denk geldi bu mail. bende ona, ahh nerede kardeşim öyle şeyler, keşke olsa öyle bir şey, zevkle verirdim sana 10.000 tl, yazmıştım. adam bana konuşacak birine ihtiyacın varsa ben burdayım, yazmış.

neden böyle görülüyor bunu da anlamak mümkün değil, yani bu olay neden dünyanın en önemli şeyi, onu da anlayamıyorum. bir dolandırıcının bile merhametine gelecek kadar önemli olan yer neresi inanın çözemiyorum.

IMG_1226

şu an sincaplarım için endişeliyim. özellikle arkadaşıma benzettiğim sincap ve yavruları için. favori sincabım da onun eşi zaten. biraz kendime gelince çıkıp bir şeyler daha yapmaya çalışacağım sincap evi ile ilgili. diyeceksiniz ne işi var bu kadar. kürek, tırmık gibi bahçe gereçlerinin konduğu bir kulübeydi şu anki sincap evi. ama yıkılmak üzereydi ben onu sincap evi yapmaya karar verdiğimde. ayakta kalması için altını sağlamlaştırmam gerekiyordu, tavanını da onarmam. içi de çok kötü durumdaydı çünkü o halde bile hayvanlar gelip dışkısını bırakmış, yine içeride bir çok kısımı çürümüş duruma getirmişti. burada lowes adında bir mağaza var, oraya gidip sunta aldım, onları çürüyen kısımlara zımbaladım. aslında bir boyaması kaldı bir de içine uyuyabilmeleri için ufak raflar konacak. biraz daha uyuyayım, bugün mutlaka bir şey daha yapacağım.

bu da işte bir parçası olduğum şeyin. hayvanlar ben yardım etmezsem ölür sanıyorum. halbuki şu an yüksek derece ateşle yatan ve soğuktan donan benim. en iyisi noel pijamalarımı giymem olacak sanırım. aslında çok sevimli, kar küresi gibi birgün bugün. noel heyecanı da başlamıştı zaten…

okuyan herkese sevgiler,

çocuk kalpli

2 Comments

 1. Dora says:

  Bana oradan koca ayarlayalım, ben sevdim Miçhigın’ı. Soğuk insanıyım soğuğa bayılırım. Sen de bayılıyorsun ama bilincini kaybederek, ben istiyorum ki ayık iken de sevesin.

  Türk gencinden sınırsız hizmet. Seks kasetiniz mi yok? Üzülmeyin bedava çekiyoruz!

  Geçmiş olsun, dün baktım 3’ü 5 geçe bir olay gelmedi, kesin başına bir iş gelmiştir bunun dedim. O kadar eminim senden. Sektirmiyon hiç he.

  Dora 👧

  Like

  1. puercorde says:

   Evet maalesef kışın çok sık hastalanıyorum ama dediğim gibi Michigan’ın soğuğu öyle tanıdık bir soğuk değil bir Türk için. En azından Zonguldak’ta doğmuş, üniversiteyi Çanakkale’de okumuş ve İstanbul’da yaşamış biri için kesinlikle değil. Nemli bir soğuk var, o çok kötü hasta ediyor. Soğuk tek başına çok anlam ifade etmiyor burada, hava raporlarında neme ve rüzgara da bakıyoruz zaten bakmadığımız gün hasta oluyoruz. Cuma günü nemli soğuktu ve ben çok iyi giyinmedim o gün. Cumartesi günü de misafirlerimiz vardı, aşırı yorulduk yemekti, temizlikti derken. Böyle olunca çok kötü vurdu Cumartesi gecesi. Hem vücudum ağrıyordu hem ateşim vardı. Uyku ilacım bile işe yaramadı o gece. Kötü bir gece geçirdim, şu an da biraz kötüyüm ama yarın işe giderim muhtemelen.

   Ya Türkiye’deki ortam çok kötü, giderek de daha kötüleşiyor, çok üzülüyorum bazı şeylere. Şu anki 20-25 yaş aralığı ülkenin fakirleşmesini derinden hissediyor, bunların arkasından gelenler çok daha kötü hissedecek, sonrası çok çok daha kötü. Tüm bu olanlar, suçların niteliğini de niceliğini de arttıracak. Üzücü şeyler bekliyor bizi. Karamsar olmak istemiyorum ama Türkiye’nin durumu iyiye gitmiyor.

   Like

Comments are closed.