gayle.

bu sabah, erken kalkma nedenlerimden birinin gayle adındaki komşumuz olduğunu farkettim. her sabah uyandığında, sessiz sokağımızda ilk gürültüyü o yapıyor. insanın sinirlerini bozacak şekilde hayat dolu bir kadın gayle. 60 yaşında olmasına rağmen sabah 5’te spor kıyafetlerini giyip, köpeği eşliğinde kalkıp sporunu yapar. spordan sonra duş alır, 2 saat içinde saçı başı fönlü bir şekilde şık kıyafetler giyerek bahçedeki çiçeklerini sular. sonra her daim tertemiz görünen arabasına binip arkadaşlarına kahve içmeye ve alışveriş yapmaya gider. bunu hem yaz, hem kış yapar. bir çok sabah gayle’i gördüğümde “senin ben yaşam sevincini s.” derim. eskiden gayle’e daha sinir olurdum, çünkü ben pijamayla ve çocuk tişörtleri ile gördüğünde küçümseyen bir gülümseme atardı bana.

lakin bu sabah işler değişti!

gayle corgi almış! ben türkiye’deyken köpeği ölmüş gayle’in. hayvanları olanlar bilirler, böyle bir acıyı teselli etmenin en kestirme yolu, en kısa zamanda başka bir hayvan almaktır. gitmiş corgi almış. görür görmez battaniyemi sırtıma geçirip sokağa indim ve gayle’le muhabbeti kurdum. bir yere gittiğinizde bize bırakır mısınız diye yalvaramaya başladım. o da bayıldı bu fikre tabi.

aslında eşimle köpek istiyoruz ama şu an eşimin zaten bir köpeği var ailesinin evinde. ona bakıyoruz, annesi bize bazen bırakıyor. ona bir şey olursa corgi alalım mı demiştim, çok salaklar corgiler, ben köpeğimin gene aynısından alırım, dedi.

yeniliklere açık değilsin ama sen bir kere! yani, asla corgi’miz olmayacak.

gayle’in diğer kıskandığım yönü ise bahçesinde devasa bir ağacının olması. sokaktaki en devasa ve güzel ağaç onun:

IMG_1089

bizim evin önündekinin bu hale gelmesi için 100 yıla ihtiyacı var.

bu arada elektrik direkleri ne öyle diyenler olacaktır. bildiğiniz gibi amerika 50’li yıllarda gelişmeye başladı, bizim gibi son 20 yılda gelişmekte olan bir ülke değil. bizimkilerin modern görünmesinin tek nedeni bizim daha yeni gelişiyor olmamız. ben de gördüğümde bu elektrik tesisatı neden yerin altında değil demiştim. her sene yenilenmesi için girişimler oluyormuş ama insanlar bahçesinin kazılmasını istemediği için engelliyorlarmış. bu bahçe olayı öyle sıradan bir konu değil, ben de sinir oldum dün bahçemi gördüğümde. iki gün önce ağaçları kesmeye gelen büyük araçlar hep ezmiş bahçemi, engebeli hale getirmiş, çok kızdım görünce.

bugün daha iyiyim, öyle olunca gelen kargoları da açtım. oyuncak sandığım ve ev dekorasyonlarım gelmiş. böyle şeyler paylaşınca da kendimi instagram’da evinin her köşesini paylaşan, işsiz yeni gelinler gibi hissediyorum ama bence alakam yok yine de yani. benim ilgi alanım çok daha farklı bence:

IMG_1077

noel dekorasyonu için kullanacağım kartondan oyuncak askerlerim gelmiş! çok güzel değiller mi? aslında resmini iyi çekemedim, buradaki renklerinden çok daha canlı, diri duruyorlar ama oyun odamıza indirmiştim, o an aklıma geldi resimini çekmek. oyun odamız karanlık. bodrum katında olduğu için camı yok. böyle bir yer:

IMG_1068

işte burada kötü legoları dövüyorum bazen. bu yaz çok inemedim buraya ama kışları daha aktif kullanıyorum kar yağıp, dışarı çıkmak mümkün olmayınca. burayı çok daha çocuksu dizayn edeceğim zamanla, çünkü kışın önemli bir bölümü dediğim gibi bu odada geçiyor. seviyorum ben burayı. eşim de seviyor.

dün 3.05 mesajına baya dm gelmiş, daha bu sabah bakabildim, dün çok yorulmuştum. ne çok seviyorsunuz uhrevi şeyleri. evet böyle ilginç bir gece hayatım var bilindiği gibi, çok güzel şeyler de yaşıyorum ama bazen büyük hayal kırıklıklarına da neden olabiliyor. sağlıklı çıkarım yapmak mümkün değil. inandığın an, inandığın yerden kopuyor. inanmazsan, inanmadığın yerden bağlanıyor. böyle bir dünya. hassas olduğum için beni çok sarsıyor ama diğer bir görüş de hassas biri olmasam böyle şeyler yaşayamayacağım.

o hayatım kaldığı yerden devam ediyor da, şu an kafamı karıştıran ve net bir yere oturtamadığım o kadar çok şey var ki. becca uğradı yarım saat önce, bazen sabahları 10-15 dakika da olsa uğruyor kahve içmek için. tabi gelir gelmez pasaportumu istedi. ona libya’ya gitmek için bir nedenim kalmadığını çünkü arkadaşımın oradan ayrıldığını söyledim.

dualarım kabul olmuş, dedi. hiç tanımadığım halde o kadar çok endişeleniyordum ki onun için, sana belli etmedim ama dualarıma eklemiştim, birilerine yardım etmeye çalışırken hayatını kaybetmesine çok üzülürdüm, dedi.

ben kalp becca.

hala inanmıyorum diyince de en son arkadaşımın linkedin’nini gösterdim.

hep diyorum harika biri. hatta bazen kendi kendime diyorum ki, ben bu kadını haketmek için ne yaptım. aklıma bu kadını hakedecek kadar iddialı bir iyiliğim gelmiyor.  o kadar iyi.

sonra arkadaşımın resmine bir daha baktı, demek buzdolabının üzerindeki noel magneti oydu, bunu da biliyordum ama bir şey diyememiştim, dedi. farkındaysan büyüttüm dedim, daha küçüktü magnet. evet görebiliyorum, dedi. kaldırmak yerine daha da büyütmüşsün, sen çok güzel seviyorsun, bu farklılığını çok seviyorum, bu resmin o olmasına da sevindim, noel resimleri öyle sıradan insanlarla çekilecek kareler değildir, seni sevdiği için mutlu oldum, dedi.

bir zamanlar tabi diyecek gibi oldum ama demedim…

diyorum ya çok şey var, oturtamıyorum. tüm olumsuzluklara rağmen, kalbini o kadar net hissediyorum ki, yanındayken bu kadar hissetmezdim. ama bu sabah becca’ya onun linkedini’nini göstermeye çalıştığımda farkında olmadan kendiminki ile giriş yaptım, beni bloke ettiği için sayfa açılmadı. böyle anlarda kalbime camlar saplanıyor. birkaç saniye de olsa olumsuz şeyler düşünüyorum onun hakkında. becca da gördü bunu. sadece 1 dakika önce ne güzel şeyler söylemişti arkadaşım hakkında, kim bilir o ekran açılınca neler düşündü.

hemen vazgeçmek diye bir şey yok, bu şeyler karşısında yılmak var. kaç kere deneyebilirsiniz ki? beni en az 50 kere bloke etmiştir. yılda ortalama 10 kere bloke ediliyorum, her defasında yeni bir hesap açıp yeniden konuşmayı deniyorum ama özellikle bu yazdan sonra tek harf bile yazabileceğimi sanmıyorum. canım çok yandı bu yaz.

ona olan sevgimden hiçbir şey kaybolmadı ama benden çok şey gitti. aslında yine de gizliden onarmaya çalışıyorum bazı şeyleri. yeni bir rüya defteri aldım eylül ayında, onunla yeni bir yolculuğa çıkmaya karar verdim. onu rüyamda gördüğüm, benimle konuştuğu her günü not alıyorum. geçmişteki tüm rüyaları unuttum, sıfırdan başladım. bu hayatta en iyi yaptığım şeydir zaten, sanırım bu sayede hala gizliden de olsa cesaretim var bazı şeylere. tabi sonuçlandırabilir miyim, inanın bilmiyorum.

rüyalarımda her şey güzel gidiyor, her şey hala güzel. kötü gitse de ne değişecek ki zaten, her koşulda seven biriyim ben. hiç sorun olmaz, öncekini yırtar gider başka bir defter alırım. hep böyle yaptım. yine yaparım.

okuyan herkese mutlu günler,

çocuk kalpli.

 

6 Comments

 1. turgaykaçmaz says:

  Abla hergün işe gidip gelirken okuyom yazılarını allah razı olsun roman gibi yazıyon gözlerim doluyor metrobüste allah razı olsun gönlüne göre versin ben dua ediyom senin için arkadaşın birgün çıkıp gelsin herşeyin tam ama belli arkadaşın olmadan tadını alamayacan sen komşun neye sahipse sende sahipsin gerçeğinde inancını yitirme allah büyüktür

  Liked by 1 person

  1. puercorde says:

   Canım benim, bu ne güzel bir yorum böyle. Yazacağım hep merak etme, üzülme, gözlerin dolmasın hiç, ben çoğu yeri eğlenerek ve gülerek yazıyorum, üzüldüğüm de oluyor ama genelde keyifle basıyorum tuşlara.

   Kocaman sevgiler!
   Çocuk Kalpli.

   Like

 2. ‘Buzdolabı magnetini çıkarıp atmak yerine daha büyüğünü koymak’ kesitinden sonrasını okuyamadım, kalbim orada kaldı. Hayatım boyunca kimseye böyle bir şey hissetmediğim için kendimden utandım. Becca haklı, çok güzel seviyorsunuz, ancak çocuk kalbi böyle güzel sevebilir, Çok güzel, çok çok güzel…

  Like

  1. puercorde says:

   Başarılı olduğum şeyler kadar, başaramadıklarım da var sanırım. Bazı sabahlar güne büyük bir heyecanla başlayıp aynı gün içinde devam edemiyorum artık diye ağladıklarım var. Hayatım boyunca tek bir hayal kurdum, o da olmadı ama bunun yanında dört dörtlük sayılabilecek bir yaşamım var.

   Her şey “çok çok” güzel değil, güzel ama “çok” asla değil, hiç olmadı ama umarım “çok güzel” sevebilmişimdir dediğiniz gibi.

   Sevgiler,
   Çocuk Kalpli.

   Like

 3. Dora says:

  BECCA YA BECCA!!! favori karakterim, kadınım!! Anne ya bu Becca, anne yüreği işte ben olsam küfrederim arkadaşına, hele sayfa açıldığında o bloklamayı görürsem, sokarım ama böyle işe derim, ben Becca gibi davranmam açık söyleyeyim. Lakin fakat ilk görüşüm hala geçerli, zaman kazanıyor bu hatun, öyle olmasa bloke etmez, küfredip bloke eder. Siktir git der, bir şey der, tamamen kapatır defteri. Lakin evet, bu yaz bokunu çıkardı zanımca da. Daha hiç yazmamalısın der Dora Kız.

  Liked by 1 person

  1. puercorde says:

   Ya o çok talihsiz bir an oldu, çok hızlı gelişti, düşünemeden bilgisayarıma tıkladığımda ahhh ben ne yaptım dedim ama artık çok geçti, dalgınlıkla bloke edildiğim kendi sayfamı açtım. Aslında Linkedin kullanmıyorum bile, dün gönüllü olduğumu sayfama ekleyeyim mi diye açmıştım, kalmış öyle. Sahte hesabımdan girdiğimi sandım bastığımda.

   Üzülmüştür ama kötü düşünmemiştir. Tüm gün kilisede “insanlar size bir tokat attığında diğer yanağınızı çevirin” diyen biri sonuçta ama dediğim gibi çok talihsiz bir an oldu. Hem benim hem arkadaşım için. Bazen kavga ettiğimizde “Bize yakışmadı” derdik. Gerçekten bize hiç yakışmadı. Dünyanın bir ucundaki birine rezil olduk beraber.

   Dediğin gibi midir bilmiyorum ama kişisel nedenleri olduğuna eminim, kızgınlığı hiç geçmiyor muhtemelen. Gururu kırıldı ve bu düşünceyi aklından atamıyor.

   Ama bana küfredeceğini sanmam. Yok artık o kadar da değil. Öyle biri de değil zaten, yeri geldiğinde benden çok daha duygusal yapıda biri ama işte…

   İşte ben de bilmiyorum artık Dora. Oturtamıyorum bizi artık hiçbir yere. Çok karıştı her şey. Şu an yazdığım gibi çözümü her şeyi silip yeniden yazmaya başlamakla buldum. Ama bir daha ona yazar mıyım yazmaz mıyım bilemiyorum şu an hiç.

   Öptüm çok.
   Çocuk Kalpli.

   Like

Comments are closed.