kalbim ege’de kaldı.

ben daha önce hiç alaçatı’ya gitmemiştim, bir kere uğramıştık ama onda da çok yağmur yağıyordu. gezip dolaşamamıştım her yerini. çocuk kalbime bu kadar hitap ettiğini bilseydim çok daha önce gelir, abonesi olurdum. kardeşimin yüksek halleri dışında güzel bir tatil oldu. kardeşim için çok endişeliyim şu an. aşırı yüksek. düşeceğini bildiği halde aşırı yükselmiş. ilaç kullanmıyor yan etkilerinden dolayı ama öyle olunca da bu yüksek, düşük dalgaların arasında kendi başına hayatta kalmaya çalışıyor.

kardeşim arkadaşımdan nefret eder. böyle hissetmesine de arkadaşım neden oldu ama. beraber gittiğimiz bir tatilde arkadaşım kendini, birlikte kaldığımız odaya kitlemiş, beni dışarıda bırakmıştı. 4 saat kapıda oturdum. bunu gördü. ben aynı şeyin kardeşime yapıldığını görsem kafasını kırardım o kişinin. arkadaşım hakkında daha önce “yeri geldiğinde benden çok daha duygusal” demiştim. o gün de öyleydi, istemeden yine kırmıştım onu. aslında bilerek yapmamıştım ama arkadaşım, o dönem çok hassastı, zaten umrumda bile değildi, onu her hali ile seviyorum. bu olayı ben sorun bile etmedim. hiç bir zaman etmem. ama kardeşim için öyle olmadı tabi.

kardeşimin aptal arkadaşlarından biri de o tatilde bizimle beraberdi ve çocuk arkadaşıma aşık olmuştu. aptal diyorum ama bu çocuk bu deyimin dışında da aptaldı ama bana çok iyiliği dokunuyordu, her zaman gizli gizli reçete ayarlardı extra xanax alabilmem için. yoksa zaten arkadaşımı üzdüğü an ortadan ikiye bölerdim. arkadaşımla muhabbet kurmayı başaramayınca saçmalamıştı ve tatilimizin içine sıçmıştı. aynı masada oturduğumuzu hatırlıyorum, o, arkadaşım ve ben. o saçmalarken benim de canım başka şeylere sıkkındı, bir de ben sürekli gülen, yumuşak mizaçlı, sakin biriyimdir, böyle biri kızdığında karşı taraf için çok daha yıkıcı oluyor alışılmadık olduğu için, o da böyle bir anda üzerine aldı. sanki ben o çocuklaymışım ve onun üzerine gitmişim gibi. halbuki o sırada ben geri çekilme yaşıyorum, yine kullanmam gereken miktarı kısa sürede bitirip ilaçsız kalmışım, ne arkadaşım ne de o çocuk umrumda aslında. arkadaşım gidip kendini odaya kitledi, ben de kaldım kapının önünde.

neyse oldu bu işte, kardeşim de buna şahit oldu.

2 akşam önce kardeşim ile ortak bir arkadaşımız ile buluştuk. tabi benim telefonumun ekranı arkadaşım ile benim karikatürize hallerimiz. bir iki gün önce yaptım, bilgisayarıma da yaptım zaten. başka bir yer olsa oraya da yapacağım. hatta noelde herkese bunun kartını bastırıp göndersem mi diye düşünüyorum. onu gördü, “aa ne sevimli duvar kağıdı bu, e ama bu sana benziyor, bir saniye bu resim tanıdık geldi hatta yanındaki de…” diye başlayıp.

“yanındaki de, a. bu. senin ben a.k. çocuk kalpli” diye bitirdi.

nefret mi ediyorsun ondan mı diye soruyorum. iyi biri olduğunu biliyorum, seni sevse en büyük destekçisi de olurum ama o seni sürekli kapının önüne koyuyor, ben bunu kabullenemiyorum, diyerek pişman ediyor bunu sorduğuma. normalde demez böyle bir şey ama şu an çok yüksek. ama çok hassas bir yerden vuruyor, beni yukarıda yazdığım güne döndürüyor.

tabi bu lafın üzerine istemeden de olsa yüzüm düşüyor sonra ve beni teselli etmeye başlıyor. onun senin gibi birine ihtiyacı yok ama senin var biliyorum, özür diliyorum, diyor. sen her zaman, seni sevip yönetebilecek güçlü kadınların etrafında gezersin, güçlü birini gördüğünde anne sanıp kucaklarına oturursun, tüm hayatında boyunca bunu hep yaptın, diye ekliyor.

hayır diyorum anne gibi görmüyorum. anne gibi gördüğüm becca diyorum ama arkadaşım farklı, ben onu hiç anne gibi görmedim diyorum. lütfen, bana son zamandaki bu hallerinin nedeninin o olmadığını söyle sadece diyor.

yalan söylemekten o kadar bıktım ki artık…

bir şey söylemeyince, tamam konuyu kapatalım, bir mucize olur umarım, bu mucize olursa söz veriyorum birgün barışırsanız onu en çok ben sevip kabulleceğim, lütfen artık üzülme diyor.

kardeşimle aramızdaki en efsane konuşma bu oluyor böylelikle.

kalbim ege’de kalıyor.

şu an tek düşündüğüm şey ise kardeşimin iyi olması.

mutlu geceler,

çocuk kalpli.

2 Comments

 1. Dr Selim says:

  Bipolar serzenişler bazen gerçek söylemlerden daha değerlidir. Kardeşiniz hangi tip bilmiyorum ama bahsettiğiniz dalgalar sadece Bipolar Hastalığı için kullanılır. Değilse affedin.
  Arkadaşınız hayatınızda atipik bir örnek olsa dahi, genelde benim de okuduğum kadarıyla ona duyduğunuz his kardeşinizin teşhisi gibi. Onunla aynı yatakta uyumak istemeniz, onu koşulsuz sevmeniz, ne yaparsa yapsın affedebilmeniz, sizi cezalandırdığında buna küsmemeniz, bunlar hep anne çocuk modeli. Görülen o ki ben çocuğum derken şaka yapmıyorsunuz. Paylaştıklarınız bu yazılardan alıntıların bir tıp dergisinde yer almasına izin verir miydiniz? Affınıza sığınarak yazıyorum.

  Size de Mutlu Geceler Çocuk Kalp
  Selim

  Like

  1. puercorde says:

   Teşekkür ederim Selim Bey, kardeşimin hangi tip olduğunu bilmiyorum ama evet dalga meselesi dediğiniz gibi bu hastalığa ait. Şu an bir çocuk sahibi olmak istediği için ilaçlarını alamıyor ve durumu oldukça sıkıntıda.
   Yorumunuza tekrar teşekkür ediyorum ama sanmıyorum. Mutlaka ki etkisi oluyordur bu rol modelinin ona yakın hissetmemde ama tek sebebi bu değil. Yaşanmışlıklar var, gidip de dönülmüşlükler var, özlem var, geçmeyen saatler var, gözyaşı var, bir şarkıyı dinleyince aklınıza gelmesi var, yani var da var…
   Ama aşk da değil, arkadaşlık da değil. Ne olduğunu kendime bile açıklayamadığım bir tutku ve his bu. Ama annem kesinlikle değil.

   Benim çok özel bir annem var…

   Üzgünüm ama hiçbir yazımın bir makalede geçmesini istemiyorum. Burası benim kutsalım. Hatta bundan sonra bir hekimin okumadığını bilirsem çok daha mutlu olurum.

   İyi geceler.
   Çocuk Kalpli.

   Like

Comments are closed.