departure.

uzak ülkelerde yaşayan insanlar için veda günleri hiç kolay değildir. özellikle iki aileniz varsa. eşimin ailesi de beni yolculamak için benimle birlikte geliyor bugün şikago’ya. çünkü eşim bana el salladıktan sonra oturup ağlayacak. dün akşamdan başladı zaten. o ağlayınca ben de ağladım. sonra geç saate kadar uyuyamadık beraber. öncesinde de annesi, bana sonbaharda evimin dekorasyonunda kullanmam için yeni bir oyuncak almış. ayrılırken elime tutuşturdu ve vedalaşmak için sarıldığında, duygusal bir sesle “lütfen geri dön” dedi. sonra eşim de ağlayınca tuzu, biberi oldu bu hüzünlü, ağlatan akşamın.

oyuncağı çok sevdim. sanırım bir yolunu bulup cadılar bayramı olmadan, mutlaka geri döneceğim.

IMG_8005

amerika’da dönemler vardır. sonbaharda, eylül ayından itibaren kasım’ın sonuna kadar turucu cadılar bayramı dekorasyonu ile süslersiniz evi. sonra kasım – aralık – ocak ayında noel süslerine döner her yer. şubat – mart – nisan itibarı ile paskalya için hazırlık yapılır. mayıs’tan eylül’e kadar da amerika’nın önemli günlerini kutladığınız, amerikan bayrağı temalı dekorasyonlar içinde bulursunuz kendinizi.

çocuk kalpli biri için eğlenceli şey aslında amerika’da yaşamak.

neyse gidip valizimi hazırlayayım ve son zamanlarımı emmet ile geçireyim. hayvanlar böyle uzun ayrılıkları bir şekilde hissediyorlar ve mutsuz davranıyorlar. bir de sincaplarım var, ben yokken beni unutur tamamen terkederler diye çok korkuyorum. çok alıştım onlara, evimin bir parçası oldular. giderlerse çok üzülürüm.

xmassketch2.png

buna karar kıldım, yapan kişi sabaha kadar boyamış olurum dedi ama boyamamış. muhtemelen tam ben uçağa bineceğim sırada boyamayı bitirmiş olur ve bana atar. bloğumun, yeni üst kısım görseli bu olacak. hatırlayamasam da hayatımın en güzel günü olduğu kesin. oyuncaklarım var, kıçımızda da sevdiğim türden pijamalar, günlerden noel ve arkadaşımlayım. ve bu gün gerçekten yaşandı.

kendimi iyice toparladığımda tekrar bu ana, astral boyutta zaman yolculuğu yapmaya çalışacağım.

keşke o ilaçları hiç kullanmak zorunda olmayan bir hayatım olsaydı. özellikle keşke xanax’a hiç bulaşmasaydım. en azından, bari bu muhteşem noel gününde kullanmasaydım.

bu hayatımın en güzel günü. arkadaşıma sövüyorsunuz ama o da bu anın bir parçası ve benim kadar çocuk. beni sevdiği için çocuk ve benim kadar içinde o anın.

hep hüzün değil benim için, hatta çoğu zaman değil. dün “allahın sopası” yok derken sanki onu suçlamışım gibi oldu ama ben kendi aptallığımın bedelini ödediğimden, bahsediyordum. onun başına bir şey geleceğini düşünürken, evrendeki en gerizekalı planlardan birini yapmıştım ve o beni durduğunda kendimi öldürmeye kalkışmıştım. sonra kötü bir kriz geçirdim. allahın sopası dediğim buydu. bu sefer kıçım değil, kafam kırıldı.

bir daha sövmeyin lütfen ama nolur, yani tüm gün bloğunda oyuncak fotoğrafları paylaşan birini çok kırıyor yazdıklarınız. ben arkadaşıma oturup gece gündüz sövmüyorum ki. size şikayet de etmiyorum. yazmak bana iyi geliyor, bu blog aracılığı ile onunla aramda sihirli bir dünya varmış gibi hissediyorum. sevdiğim bir yer burası.

okuyan herkese sevgiler, sizinle aynı zaman diliminde yeniden görüşmek dileğiyle.

çocuk kalpli.

3 Comments

 1. Dora says:

  Bayıldım. Gerçek halini de bildiğimden bu soldaki pijamalı tam sen olmuş, çok iyi çizilmişsin. Arkadaşın da biraz kafamda şekillendi bu image ile. Harika bir dünyan var, dünyanı çok seviyorum, içinin güzelliğini komple dışarıya aktarmış birisin. Ben bu image’den bunu anlıyorum. Bu dünyayı sayıp söveni parça pinçik ederim!

  15 gün sonra arkana bakmadan kaçmak isteyeceğin bir ülkeye geliyorsun, şimdiden hoşgeldin ve geçmiş olsun. Harap olacak sinirlerin. Türkiye’de işte insanlara bu yüzden, uyku ilacı yerine bu zıkkımlar yazılıyor, burada tek dert uyku değil, Amerika’da bir insanın bir ömürde geçirdiği sıkıntıları burada 1 günde geçiren var. Senin gibi dünyası olan birinin bu ilaçlara bağımlı hale gelmesi beni hiç şok etmedi. Amerika senin için en iyisi, oraya dön mutlaka. Peki bir şey soracam. Green Card sürecinde sıkıntı çıkarmadı mı sana bu bağımlılık öyküsü? Çok hassas değiller mi abi bu konuda?

  İyi yolculuklar, bol bol kitap oku yolda.
  Dora.

  Like

  1. puercorde says:

   Çok teşekkür ederim Dora, bir tanesin sen.

   Sorun çıkarsın diye umuyordum, çıkarmadı ve Türkiye’den planladığım süreden önce ayrıldım. Yeni bir işe başlamıştım ve psikolojik olarak taşınmaya hazır değildim. Süreç 2 yıl sürüyor dediler, başvurduktan sonra 8. ayda görüşmeye çağrıldım. “Reasonable Abuse” diye geçiyor bağımlılık türüm, çünkü hastalık geçmişim, bu ilaçları kullanmamı hep zorunlu bırakmış. Sadece konsolosluğun anlaşmalı olan doktorların birinden, hastalık hikayemi ve bu bağımlılığın ardından tedavi olduğumu ve kanımda bu ilacın artık bağımlılık düzeyinde olmadığını belgeleyen bir kağıt aldım. Yine de Green Card görüşmesi öncesinde beni gönderdikleri sağlık kuruluşunda bir daha idrar tahlili yaptılar ve kanımdaki değerleri ölçtüler. Eğer tedavimden sonra kullansam kesinlikle Green Card alamazdım, o kadar söyleyeyim. Dediğin gibi çok sert kuralları var bu konuda. Buradan bazı kişiler de aynı şeyi soruyor, kaç yıl kullanmazsam idrar tahlilinde çıkmaz diye, tek söyleyebileceğim o türden maddeler, gaba reseptörlerine bağlandığı için 10 yıl kullanmazsanız da çıkıyor kan değerlerinizde ama miktarı karar vermelerindeki en önemli faktör.

   Yani böyle bir halt yediysen, hahaha. Sorun değil, hepimiz hata yapıyoruz. Sadece buraya gelme gibi bir planın varsa, bir an önce rehabilite ol.

   Uyuya uyuya gitmek zorundayım epilepsi krizi geçirmemek için ama arada uyanırsam Nintendo Switch oynayacağım. Super Mario Odyssey’de çok heyecanlı bir yerdeyim şu an.

   Görüşürüz,

   Çocuk Kalpli

   Liked by 1 person

   1. Dora says:

    Yok abi, Amerika ile ilgili kafa açıcı bir video yapmak istiyorum, ondan şeettim. Huzur içinde uyu ve uyun, indiğinde yüzün gülsün ve annen mutlu olsun. İyi yolculuklar. İstanbul için haber bekliyorum.

    Liked by 1 person

Comments are closed.