a nice day.

sanırım hastanede geçirdiğim 10 gün işime yaradı. sabah eeg sonucumun kötü çıkmasına üzülmüştüm ama duygusal bir tepki vermek yerine, başka şeylere konsantre olup kafamı bir şekilde dağıttım. sonra öğlen doktorumun ofisine gittik konuşmak için, o da 1 ayda tamamen gitmezdi zaten, ilk önlemlerimiz geri döndü sadece hayatımıza, ancak 3-4 ay sonra yeniden iyileşme sağlarız, dedi. anlamı 1 kutu da olsa kola yok. akşam yatma saati 9.00 PM. telefon, televizyon ve bilgisayar en düşük kontrasta. lunesta tekrar 2mg, lamictal ise 300mg oldu.

sanırım çocuk kalpliler için kış uykusu vakti…

kardeşim lunesta’ya çok olumlu bakmıyor aslında ama günün yarısını uyuyarak geçirmemin, kış aylarında benim için en doğrusu olduğunu biliyor. bu daha az anksiyete atağı, okb ve panik demek. güneşin gitmesi ile depresyon bunları tetikliyor bende. bu arada lunesta’yı türkiye’deki imovane’ın muadili biliyordum ben, bir iki kişi sordu. değilmiş meğer. lunesta türkiye’de olmayan bir ilaç. nedenini bilmiyorum ama olmaması çok tuhaf. türkiye’de uykusu kaçan insanlara benzo grubunu vermek ne kadar doğru? lunesta direk uyku ilacı. dolaştırmadan, kafa yaptırmadan direk yatağa gömen bir ilaç. benzolar uyku yapıyor ama uyuşturucu madde içeriyor hepsi. bazı şeyler gerçekten yanlış türkiye’de.

neyse bunları düşünmek istemiyorum şu an.

evime gidiyorum. gerçi ilk tatile gidiyorum oradan evime geçeceğim ama çok heyecanlıyım. çok heyecanlanınca hiçbir şey yapamamak gibi bir huyum vardır benim. şu an sevinçten valizimi bile hazırlayamıyorum. her zaman yaptığım gibi son anda elime ne geçerse doldurup, bir çok şeyimi unutacağım muhtemelen.

annemler nereye gitmek istersin diye sorduklarında, hiç düşünmeden arkadaşım ile yüzdüğüm, kelebekler vadisi’ne gitmek istiyorum, diyorum. oraya ilk defa arkadaşımla gitmiştim. aslında geçen sene oraya eşimle de gittim ama hatırlayamıyorum, 1 gün öncesinde yine epilepsi krizi geçirmiştim. hatta bir de yamaç paraşütü yapmışız. ama bundan benim 1 ay sonra haberim oldu. o kadar yıkıcıydı o kriz de.

yamaç paraşütünü de orada ilk arkadaşımla yapmıştık. farklı paraşütlerde olsak da, onunla birlikte havadayken bir an bile rahat hissedememiştim. başına bir şey gelecek diye aklım çıkmıştı. halbuki ben de havadaydım.

bana göre, çok cesur ve güçlü biri ama öyle maceracı ki, her zaman 5 dakika sonra başına bir şey gelecekmiş gibi hissediyorum.

aslında başına bir şeyler gelen tek kişi benim. bu en başından beri böyleydi. yine o vadiye kayalıklardan inerken, onunla dalga geçtiğimi hatırlıyorum, spor hayatı olmadığı için bana göre çok yavaştı, çok yavaş hareket ediyordu. ben de onunla eğleniyordum. o sırada ayağım öyle bir kaydı ve düştüm ki, ona söyleyemedim ama kuyruk sokumum 3 gün acıdı. öyle süper oturmuştum popomun üzerine.

bana “allahın sopası” yok demişti, düştüğümde.

yokmuş gerçekten. özellikle bu yaz, bunu çok daha iyi anladım.

okuyan herkese mutlu geceler,

ve çocuk kalpli olanlara iyi yolculuklar!

çocuk kalpli.

2 Comments

 1. Dr Hakkı Selim says:

  Bir hekim olarak yorum yapmak isterim. Lunesta’nın bahsettiğiniz ilaç grubundan tek farkı etki süresinin kısa olmasıdır, sizi hoşlukla yatırır ama hoşlukla kaldırmaz, uyandığınızda hoşluğun etkisi geçmiş olur, tek farkı budur. Hastayı yatıştırmak ve uyutmak, anksiyete bozuklukların tedavisinde endikedir. En az diğer grup kadar bağımlılık riski vardır. Ülkemizde olmayışının sebebi, tamamen ilaç piyasasındaki mafyavari oluşumlar yüzündendir.

  İlaçlarınızı düzenli kullanın ve hayatınızdaki stresi azaltın. Uyku için gerekli yardımı alıyorsunuz ama uykudan kalktığınızda etkisi geçmiş bir ilacı kullanıyorsunuz, hayatın stresi ile baş etmenize yetmez Lunesta. Mutlaka stres ile ilgili yardım alın. Hangi durumun içinde olursanız olun kriz geçirmemeye bakın. Her kriz beyninizde bir yere zarar verir.

  Geçmiş olsun.

  Liked by 1 person

  1. puercorde says:

   Vakit ayırıp yorumladığınız için teşekkür ederim. Yazımda çok bahsetmemiş olabilirim ama benzolar alındığı gün, o gün yaşananı siliyor, hiç bir şekilde hatırlayamıyorsunuz ve kişilik bozukluklarına da yol açıyor, olmadığınız biri gibi davranmaya başlıyorsunuz. Lunesta’nın bu türden özellikleri yok, uyku getiriyor, uyutuyor sadece işini yapıyor.

   Tabi keşke hiçbirine ihtiyacım olmasa…

   Kısa bir süre önce yarı zamanlı bir akıl hastanesinde stres ve duygu yönetimi ile ilgili yardım aldım. Şu an işe yaramış gibi dıruyor. Çok daha sakinim.

   Epilepsi hastalığına yakalandığımda, bunu aşacağım geride bırakacağım diyordum, şimdi en azından yılda sadece 1 kere geçireyim diyorum. Bildiğiniz üzere uyku, epilepsi hastaları için çok önemli. Şu durumda her zaman hayatımda olacakmış gibi duruyor.

   Sevgiler,
   Çocuk Kalpli.

   Like

Comments are closed.